FORD EcoSport 2.0L Flex 5MT FWD (143 HP)
2004–2012
141
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 187Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1681mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1297kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |