FORD EcoSport 2.0L Flex 5MT FWD (145 HP)
2013–2017
143
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4272mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1297kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |