FORD EcoSport 2.0L Ti-VCT 6AT AWD (166 HP)
2017–
166
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 123.8kW |
| Torque | 202Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4097mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1654mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Boot Capacity | 592L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |