FORD EDGE 2.0L EcoBlue 8AT AWD (238 HP)
2018–
235
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 1110L |