FORD EDGE 2.0L EcoBoost 6AT AWD (245 HP)
2015–2018
245
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 245bhp |
| Power | 183kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1842kg |
| Boot Capacity | 1025L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/60Hr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |