FORD EDGE 2.0L EcoBoost FWD 6AT (240 HP)
2010–2014
237
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
81
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4679mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1813kg |
| Boot Capacity | 912L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/40 R22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |