FORD EDGE 2.7L V6 EcoBoost 8AT AWD (335 HP)
2018–
330
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2688cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 330bhp |
| Power | 246.4kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 1110L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |