FORD EDGE 3.5L V6 Duratec 6AT AWD (265 HP)
2006–2009
265
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 265bhp |
| Power | 197.6kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4717mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1848kg |
| Boot Capacity | 912L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/40 R22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |