FORD EDGE 3.5L V6 Ti-VCT 6AT (280 HP)
2015–2018
280
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 280bhp |
| Power | 209kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1774kg |
| Boot Capacity | 1025L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/60Hr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |