FORD EDGE 3.5L V6 Ti-VCT FWD 6AT (285 HP)
2010–2014
283
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
11.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 283bhp |
| Power | 211kW |
| Torque | 343Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.2mpg |
| Combined | 21L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4679mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1935kg |
| Boot Capacity | 912L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |