FORD Escape 1.5L EcoBoost 6AT AWD (179 HP)
2016–2019
179
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 179bhp |
| Power | 133.5kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1668kg |
| Boot Capacity | 963L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |