FORD Escape 1.5L EcoBoost 8AT FWD (180 HP)
2019–2022
178
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 2174mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1496kg |
| Boot Capacity | 949L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 102H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |