FORD Escape 1.6L EcoBoost 6AT FWD (178 HP)
2012–2016
178
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 2078mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1588kg |
| Boot Capacity | 971L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/55R17 Or P235/45R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |