FORD Escape 2.0L 5MT AWD (126 HP)
2000–2006
125
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1980cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 166km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1755mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1421kg |
| Boot Capacity | 1818L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |