FORD Escape 2.0L EcoBoost 6AT AWD (240 HP)
2012–2016
240
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1983cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 2078mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1693kg |
| Boot Capacity | 971L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/55R17 Or P235/45R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |