FORD Escape 2.3L 5MT FWD (154 HP)
2000–2006
152
bhp
Power
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 152bhp |
| Power | 113kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1755mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1441kg |
| Boot Capacity | 1818L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/75 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |