FORD Escape 2.3L Hybrid 4AT FWD (203 HP)
2000–2006
131
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1755mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1642kg |
| Boot Capacity | 1818L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |