FORD Escape 2.5 Hybrid CVT (250 HP)
2008–2011
172
bhp
Power
32
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 232Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4437mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1670kg |
| Boot Capacity | 787L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |