FORD Escape 2.5L Atkinson PHEV CVT AWD (212 HP)
2022–
163
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2540cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Plug-in Hybrid |
| Power | 163bhp |
| Power | 121.4kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4575mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2710mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |