FORD Escape 2.5L E-CVT FWD (198 HP)
2019–2022
195
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 195bhp |
| Power | 145.6kW |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 2174mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 3554kg |
| Boot Capacity | 949L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 102H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |