FORD Escape 3.0i 4AT FWD (203 HP)
2000–2006
200
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2976cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.3kW |
| Torque | 271Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1755mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1642kg |
| Boot Capacity | 1818L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |