FORD Escape 3.0L V6 6AT AWD (240 HP)
2008–2011
240
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2976cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 302Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4437mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
| Boot Capacity | 827L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |