FORD Escape ST- Line 1.5L EcoBoost 8AT AWD (182 HP)
2022–
180
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 133.9kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4575mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Boot Capacity | 1062L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 102H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |