FORD Escape ST- Line 2.0L EcoBoost AWD (253 HP)
2022–
250
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 250bhp |
| Power | 186.1kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4575mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Boot Capacity | 1062L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |