FORD Escort 3 Doors 1.1L 4MT FWD (50 HP)
1980–1986
50
bhp
Power
17.2
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1117cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 50bhp |
| Power | 37kW |
| Torque | 83Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.2s |
| Top Speed | 144km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 790kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |