FORD Escort 3 Doors 1.4i 5MT FWD (71 HP)
1995–2000
70
bhp
Power
14.4
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1392cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 109Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.4s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 997kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |