FORD Escort 3 Doors 1.6d 5MT FWD (54 HP)
1980–1986
54
bhp
Power
17.8
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.8s |
| Top Speed | 147km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |