FORD Escort 3 Doors 1.6L 5MT FWD (79 HP)
1980–1986
78
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 78bhp |
| Power | 58kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 844kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |