FORD Escort 3 Doors 1.6L Turbo 5MT FWD (132 HP)
1980–1986
130
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 861kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |