FORD Escort 3 Doors 2.0i 5MT FWD (150 HP)
1995–2000
148
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1179kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |