FORD Escort 4 Doors 1.6i 5MT FWD (90 HP)
1993–1995
89
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 134Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |