FORD Escort 4 Doors 1.8 D
1995–2000
59
bhp
Power
17.7
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.7s |
| Top Speed | 153km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |