FORD Escort 5 Doors 1.4i 5MT FWD (70 HP)
1992–1995
69
bhp
Power
15.4
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1392cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 69bhp |
| Power | 51.5kW |
| Torque | 103Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.4s |
| Top Speed | 163km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1005kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |