FORD Escort Cabrio 1.8i 5MT (129 HP)
1993–1995
127
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 162Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |