FORD Escort Clipper 1.8D 5MT FWD (60 HP)
1991–1992
59
bhp
Power
19.2
s
0–100 km/h
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.2s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |