FORD Everest 2.0d Turbo 6AT RWD (170 HP)
2022–
168
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 405Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1836mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |