FORD Everest 2.0L 10AT RWD (214 HP)
2018–2022
211
bhp
Power
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 211bhp |
| Power | 157.4kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4902mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1836mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2312kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |