FORD Everest 2.0L Bi-Turbo 10AT RWD (209 HP)
2022–
206
bhp
Power
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 206bhp |
| Power | 153.7kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1842mm |
| Wheelbase | 2901mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |