FORD Everest 2.5L TDCi 5MT FWD (143 HP)
2007–2015
141
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4999mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 1874kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |