FORD Everest 2.6L 5MT AWD (123 HP)
2003–2007
121
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2600cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90.2kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4958mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |