FORD Everest 3.0L TDCi 5MT AWD (156 HP)
2007–2015
154
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2953cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4999mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 1893kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |