FORD Everest 3.0L V6 10AT AWD (250 HP)
2022–
247
bhp
Power
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2992cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1836mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |