FORD Everest 3.2L 6AT (194 HP)
2015–2018
192
bhp
Power
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 192bhp |
| Power | 143kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4892mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1836mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2311kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265X65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |