FORD Everest 3.2L Duratorq TDCi 6AT RWD (194 Hp)
2018–2022
191
bhp
Power
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3198cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 191bhp |
| Power | 142.7kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4902mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1836mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2239kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |