FORD Excursion 5.4L V8 4AT AWD (256 HP)
2000–2005
252
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5408cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 188kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 166L |
Dimensions & Weight
| Length | 5751mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1966mm |
| Wheelbase | 3482mm |
| Kerb Weight | 3031kg |
| Boot Capacity | 4109L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/75 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |