FORD Excursion 6.0L TD 5MT RWD (325 HP)
2000–2005
321
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5954cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 759Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 166L |
Dimensions & Weight
| Length | 5751mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1966mm |
| Wheelbase | 3482mm |
| Kerb Weight | 3331kg |
| Boot Capacity | 4109L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/75 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |