FORD Excursion 6.8L 4AT RWD (314 HP)
2000–2005
310
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
95
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6751cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 310bhp |
| Power | 230.9kW |
| Torque | 576Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 153km/h |
| Top Speed | 95mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 166L |
Dimensions & Weight
| Length | 5751mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1966mm |
| Wheelbase | 3482mm |
| Kerb Weight | 3080kg |
| Boot Capacity | 4109L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/75 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |