FORD Expedition 3.5L V6 10AT (375 HP)
2017–2021
370
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 370bhp |
| Power | 275.8kW |
| Torque | 637Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5334mm |
| Width | 2123mm |
| Height | 1946mm |
| Wheelbase | 3112mm |
| Kerb Weight | 2464kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |