FORD Expedition 3.5L V6 EcoBoost 6AT RWD (365 HP)
2014–2017
365
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272kW |
| Torque | 569Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5232mm |
| Width | 2002mm |
| Height | 1961mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Kerb Weight | 2540kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P275/65R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |