FORD Expedition 4.6L 4AT RWD (215 HP)
1996–2002
212
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4597cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 212bhp |
| Power | 158kW |
| Torque | 393Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5197mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 3025mm |
| Kerb Weight | 2220kg |
| Boot Capacity | 3322L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |